Zpátky na články

Ruční mytí nádobí? Zvládněte to snadno, úsporně a efektivně

Ať už doma máte myčku nádobí nebo ne, občasnému ručnímu mytí se prostě nevyhnete. Většina z nás mytí nádobí nesnáší, jsou tu ale i tací, kteří ho dělají s láskou a dokážou při něm relaxovat. Mytí nádobí má společné atributy - musíte se potýkat se zbytky jídla, mastnotou a mycím přípravkem, který sice efektivně odstraňuje špínu, ale vaše ruce jeho používáním většinou trpí. Dnes si povíme, jak ruce při mytí nádobí chránit a přidáme i spoustu zajímavých tipů pro snadné, rychlé a správné mytí nádobí - to, při kterém se zbytečně neplýtvá časem, vodou ani mycími prostředky. I ostřílení “myči” si totiž mohou práci zbytečně ztěžovat!

Mytí nádobí nemusí být otrava

Existují dva běžné způsoby ručního mytí nádobí. Buďto si napustíte dřez a mycí prostředek naředíte v horké vodě nebo zvolíte metodu mytí pod tekoucí vodou, při které prostředek nanesete přímo na mycí houbu. Asi je každému jasné, která metoda je šetrnější, ekologičtější a spotřebovává méně zdrojů. Máčet ruce ve dřezu plném špinavé vody však není nic příjemného. Pojďme se tedy podívat na to, co byste mohli udělat proto, aby tahle domácí práce nebyla tolik otravná a měli jste ji rychle za sebou.

  1. S muzikou jde všechno lépe

Než se pustíme do ryze praktických rad, určitě vám doporučujeme, abyste si domácí práce zpříjemňovali hudbou nebo třeba zajímavým podcastem. Ve světě bezdrátových sluchátek se nemusíte obávat, že by vám při práci překážel kabel. Je to skvělý způsob, jak se vlastně na práci těšit, dopřát si tak chvilku pro sebe a spojit příjemné s užitečným.

  1. Vyberte si vhodné náčiní

Nejspíš, stejně jako většina, myjete nádobí jednou houbou nebo hadrou. Ale věřte, že si můžete práci velmi ulehčit, pokud se naučíte používat různé houbičky a houbové utěrky. Kvalitní houbu pro každodenní mytí nádobí přírodní (z lufy) nebo z umělých vláken doplňte kartáči na čištění lahví a vysokých sklenic. Výborné jsou i drátěnkové houby, které usnadní čištění připálených hrnců a železných pánví. Měkčí houbové utěrky jsou pak skvělé pro jemné a nepřilnavé nádobí, protože nezanechávají škrábance.

  1. Seškrábejte zbytky

Chcete-li celé mytí urychlit, ušetřit tekoucí vodu nebo udržet vodu ve dřezu čistou, nevyhnete se seškrábání zbytků jídla z talířů a hrnců. A to byste měli udělat hned, jak dovaříte nebo dojíte. Jakmile jídlo zaschne, jeho odstraňování je samozřejmě těžší. Zkuste se proto překonat a udělejte to i s plným žaludkem nebo chutí okamžitě zasednout k oblíbenému seriálu. Dalším klíčem k úspěchu je okamžitě nechat odmočit připečené pánve a hrnce.

  1. Ušetřete na mycím prostředku a vodě

Pokud máte myčku, ale často myjete nádobí ručně, protože je to jen pár kousků a chcete ušetřit vodu, možná je na čase se nad tím zamyslet. Dnešní myčky spotřebují v průměru 15 litrů na jedno mytí, když ale stejné množství budete chtít umýt ve dřezu, dostáváte se v průměru na 100 a více litrů vody. A výsledek nikdy nebude tak skvělý, jak to zvládne myčka. Je proto dokonce výhodnější zapnout i poloprázdnou myčku, nehledě na to, že dnešní moderní spotřebiče mají mycí programy tomuto přímo uzpůsobené.

Abyste ušetřili mycí přípravek, je rozhodně lepší raději napustit dva, tři dřezy, než ho pokaždé přidávat na houbičku a umývat nádobí pod tekoucí vodou. Ideální jsou pak koncentrované mycí přípravky, které mají šetrné složení - třeba jako Přípravek na mytí nádobí ATTITUDE.

  1. Nádobí vždycky oplachujte

Výhodu mají ti z vás, kteří disponují dvěma dřezy. V jednom umýváte, v druhém oplachujete. Pokud máte dřez jeden, přesto si najděte čas na důkladné omytí mycího prostředku. I když používáte ekologické produkty, špinavá voda ze dřezu na nádobí ulpívá a nemusí vám udělat dobře. 

  1. Sušte efektivně

K mytí nádobí nepatří jen samotné umývání, ale také sušení. Abyste nemuseli každý kousek hned utírat, vyplatí se pořídit si kvalitní odkapávač na nádobí, který maximalizuje vnitřní prostor, aniž by zabíral příliš místa. Ideální je skládací kousek, který můžete uložit do skříňky, když nebude potřeba. Pokud odkapávač nemáte, je třeba nádobí utřít utěrkou. Hlídejte si však, aby byla čistá - utěrky jsou magnetem na bakterie. Když budete leštit vinné sklenice, dejte si pozor, abyste je nedrželi za stopku a nekroutili, protože by mohly prasknout.

Tip: Pro praní utěrek se vám určitě bude hodit ATTITUDE Prací gel se zeleným čajem, který má antibakteriální účinky.

Jak chránit ruce při mytí nádobí

Mytí nádobí často ruce extrémně vysušuje. Pokud je alespoň občas nenamažete krémem a ve dřezu s vodou je máčíte pravidelně, pak se na nich mohou objevit bolestivé praskliny a suchá, šupinatá kůže. Svůj podíl na tom mají i často používané agresivní mycí prostředky. Pokud nádobí myjete ve dřezu, vyzkoušejte užitečné tipy, jak si ruce chránit:

  1. Používejte hydratační krém bez parfemace

Aby byly vaše ruce hydratované, mažte je pravidelně hydratačním krémem. Nejlépe ho naneste na noc a nechte působit do rána.  Zkuste na mazání myslet a naučit se o takto o ruce pečovat vždy po mytí. Raději se vyhněte krémům, které mají vůni, protože by mohly způsobit svědění pokožky.

  1. Nasaďte ochranné rukavice

Chápeme, že pro spoustu z vás budou rukavice přítěž, pokud ale máte citlivou pokožku nebo vám prostě dělá zle sahat na zbytky jídla, je čas pořídit si rukavice. U mytí nádobí platí, že čím delší, tím lepší. Zároveň samozřejmě nevyberte ty nejsilnější, aby se vám s nimi dobře manipulovalo a měli jste v rukou cit. V extrémní situaci můžete místo rukavic použít igelitové sáčky, které okolo zápěstí zafixujete gumičkou.

  1. Vyhněte se kontaktu s horkou vodou

To se snadno řekne, protože nádobí přece nemyjeme ve studené. Horká voda ale kůži hodně dráždí a vysušuje. Pokud vaše ruce trpí, raději napusťte horký dřez, přidejte mycí prostředek a nádobí v něm nechte chvíli ležet. Jak voda trochu zchladne, můžete se vrhnout na mytí.

  1. Vybírejte jemný prostředek na mytí nádobí

Poslední a velmi důležitý úkol za cestou ke krásným rukám, které často myjí nádobí je vhodné zvolení mycího prostředku. Na trhu najdete mimo klasické přípravky i jemné varianty s hypoalergenními složkami, které kůži neublíží.

Vyzkoušejte náš mycí prostředek ATTITUDE

Tápete v nabídce mycích prostředků? Máme pro vás jeden tip - mycí Přípravek na mytí nádobí od ATTITUDE s osvěžující vůní citronové kůry. Obsahuje vysoce účinné přírodní složky, které perfektně odstraní mastnotu i připálené zbytky jídla z nádobí. Zároveň mají hypoalergenní složení, a je tak velmi šetrný k pokožce. Zároveň se jedná o ekologického pomocníka - je vyrobený z přírodních zdrojů a obsahuje více než 95 % biologicky rozložitelných složek.

Stejně jako všechny další výrobky ATTITUDE se pyšní certifikací EcoLogo. Pro takové produkty platí, že se můžete spolehnout na jejich šetrnost vůči životnímu prostředí. Certifikace zároveň zaručuje, že se produkty striktně testovaly a kontrolovaly, aby splňovaly přísné ekologické normy.

 

Autor: Veronika Gazdová