Je SPF 50 opravdu lepší než SPF 30?
Léto je za dveřmi! A i když je toto roční období především o trávení volného času venku s rodinou, užívání si slunečných dnů u bazénu a hraní si na zahradě, jedna věc zůstává důležitá: ochrana před sluncem. Chraňte svou rodinu před sluncem se svým nejlepším spojencem pro letošní léto: účinným minerálním opalovacím krémem.
Ale s tolika různými typy opalovacích krémů, které jsou na trhu k dispozici, jak vybrat ten nejlepší a nejúčinnější pro vás a vaši rodinu?
Pravděpodobně máte mnoho přátel a příbuzných, kteří přísahají na opalovací krém s vysokým SPF (faktor ochrany před sluncem) – což znamená, kolik sluneční ochrany poskytuje opalovací krém průměrnému spotřebiteli – a tvrdí, že je to nejbezpečnější způsob, jak chránit svou rodinu před škodlivými slunečními paprsky. Ve skutečnosti si lidé obvykle kupují opalovací krém pouze na základě SPF. Pravděpodobně jste se v obchodě dokonce setkali s volbou mezi SPF 30 a SPF 50.
Je pravda, že vyšší SPF samozřejmě poskytuje větší ochranu než nižší SPF, ale většina lidí nepoužívá opalovací krémy s vysokým SPF správně. Vysoký SPF totiž dává spotřebitelům falešný pocit bezpečí, který by mohl zvýšit riziko rakoviny. Ve skutečnosti, protože si vyberou vysoké SPF, se uživatelé cítí lépe chráněni a nemají tendenci znovu nanášet opalovací krém, právě když jsou nadměrně vystaveni slunci.
Podle Národního institutu pro rakovinu se míra nových případů melanomu mezi dospělými Američany od 70. let 20. století ztrojnásobila, a to navzdory nárůstu používání opalovacích krémů. Samozřejmě, že jsme častěji vystavováni slunci a melanomy jsou v dnešní době častěji detekovány, ale faktem zůstává, že mnoho lidí je stále mylně informováno o škodlivých účincích slunce a neváhají trávit dlouhé hodiny na slunci, aniž by přemýšleli o opětovném použití opalovacího krému.
Jsou opalovací krémy s vysokým SPF opravdu tou nejlepší volbou pro vás a vaši rodinu?
Záleží na vašich zvycích a preferencích! Pokud se rozhodnete pro vysoký SPF, musíte bezpodmínečně mít na paměti, že jej budete muset znovu nanášet stejně často jako nižší SPF (každé dvě hodiny a po plavání) a také se vyhýbat slunci mezi 11. a 16. hodinou. Kromě toho je nejlepší zůstat ve stínu a nosit klobouk nebo čepici pro optimální ochranu před sluncem.
Zde jsou tři kritéria, která je třeba vzít v úvahu při výběru opalovacího krému.
- Vysoký SPF neznamená spolehlivou ochranu
V posledních letech mnoho výrobců opalovacích krémů uvádí na trh produkty s SPF 70 nebo dokonce 100, což vyvolává dojem, že poskytují dvakrát až třikrát větší ochranu než SPF 30.
Vysoké SPF mohou být bohužel zavádějící. Protože lidé předpokládají, že jsou lépe chráněni vysokým SPF, mají tendenci trávit více času na slunci a méně často se znovu natírat opalovacím krémem, což zvyšuje riziko spálení, melanomu a dalších typů poškození kůže. To je důvod, proč některé země v Evropě zastropovaly SPF na 50.
Je třeba poznamenat, že opalovací krémy s SPF vyšším než 50 mohou obsahovat vyšší dávku chemických filtrů. Opalovací krém s ochranným faktorem SPF 60 navíc není dvakrát účinnější než opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 a míra ochrany se s SPF úměrně nezvyšuje.
Podle výroční zprávy EWG o opalovacích krémech při správném použití opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 zablokuje 97 % UVB paprsků, zatímco SPF 50 zablokuje 98 % paprsků, což představuje další 1% zvýšení ochrany pro vysokou hodnotu SPF.
- Pochopení rozdílu mezi UVA a UVB paprsky
Existují dva druhy UV záření, které působí na vaši pokožku, když jste vystaveni slunci: UVA a UVB. I když ovlivňují vaši pokožku různými způsoby, UVB paprsky jsou hlavní příčinou spálení, zatímco UVA paprsky se dostávají do hlubších vrstev pokožky a způsobují předčasné stárnutí a další typy poškození způsobeného sluncem. Oba zvyšují riziko rakoviny kůže.
SPF opalovacího krému měří ochranu před UVB paprsky, ale má jen málo společného s jeho schopností chránit pokožku před hluboko pronikajícími UVA paprsky, které jsou primárně zodpovědné za předčasné stárnutí pokožky a melanom.
Jaký je tedy nejlepší a nejúčinnější způsob, jak chránit pokožku před UVA zářením?
Nejbezpečnějším a nejúčinnějším způsobem, jak chránit pokožku před oběma typy UV záření, je použití širokospektrálního opalovacího krému. Kromě používání opalovacího krému se doporučuje vyhýbat se slunci mezi 11. a 16. hodinou a nosit ochranný oděv, kdykoli je to možné.
- Chemické filtry vs. přírodní filtry: jaký je rozdíl?
Aktivní složky v opalovacích krémech se dělí na dva typy: chemické a minerální. Oba používají jiný mechanismus ochrany pokožky. Chemické opalovací krémy absorbují UV paprsky tím, že způsobují chemickou reakci na pokožku, aby ji chránily před škodlivými paprsky. Minerální opalovací krémy na druhé straně tvoří lokální fyzickou bariéru, která blokuje a odklání sluneční paprsky.
Chemické filtry
Mnoho opalovacích krémů obsahuje složky, které mohou mít dopad na životní prostředí. Když jsou tyto chemické filtry aktivovány sluncem, způsobují chemické reakce na povrchu pokožky, aby absorbovaly UV paprsky. Mezi složkami, kterým je třeba se podle EWG vyhnout, vyniká oxybenzon, který může způsobit alergické reakce.
Přírodní filtry
Přírodní (minerální) opalovací krémy používají dvě hlavní složky na minerální bázi: oxid zinečnatý (přirozeně se vyskytující v buňkách po celém našem těle) a/nebo oxid titaničitý, které tvoří přírodní bariéru na pokožce, která odráží, rozptyluje a absorbuje UVA i UVB paprsky
Minerální filtry mohou být dvou typů: nano nebo non-nano. Nano znamená, že částice jsou extrémně malé a mohou proniknout kůží. Stále však existuje velmi málo vědeckých údajů o dopadu nanočástic na naše zdraví, pokud jsou aplikovány lokálně, jako je tomu v případě opalovacích krémů.
Spolehlivá ochrana před sluncem: Sunly™
Minerální opalovací krémy Sunly™ SPF 30 od společnosti ATTITUDE obsahují oxid zinečnatý, minerální filtr bez nanočástic, který poskytuje širokospektrální ochranu proti UVA/UVB záření.
Jsou ověřeny EWG,™ veganské a formulované z čistých ingrediencí přírodního původu. Tyto minerální opalovací krémy navíc neobsahují chemické filtry.
Díky vylepšenému složení nezanechávají minerální opalovací krémy Sunly™ bílé zbytky a nabízejí nemastný povrch.
Kromě toho ATTITUDE™ nabízí také opalovací krémy bez plastů, které se díky svému pevnému formátu bez přidané vody snadno přenášejí všude. Jsou ideální na cesty i do letadla.
Bez ohledu na to, jaký si vyberete, nejúčinnější opalovací krém bude vždy ten, který používáte každý den!