Zpátky na články

10 tipů na péči o sebe

Dovolte nám, abychom se s vámi podělili o naše nejlepší tipy, jak zpomalit, užít si malé, ale vždycky tak vítané chvíle péče o sebe a udělat si čas na opětovné spojení se sebou samým.

Podle studie Americké psychologické asociace provedené v roce 2022 mělo 76 % dospělých Američanů zdravotní problémy související se stresem. Studie zjistila, že delší období stresu zvyšuje riziko problémů duševního zdraví, jako je zneužívání návykových látek, nespavost a deprese, stejně jako fyzické zdravotní problémy, které zahrnovaly bolesti hlavy, gastrointestinální poruchy, střevní problémy, reprodukční potíže, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární a imunitní problémy a nemoci.

Páni, to jsou děsivá čísla. Tak se teď zhluboka nadechněte a nebojte se, můžete si najít způsob, jak z toho ven. I když nám všem realita diktuje, že stres bude navždycky součástí našich životů, dá se s tím hodně dělat. Nejde ho odstranit zcela, ale je určitě možné přijmout vyváženější životní styl. A to platí pro každého bez výjimky.

Zpomalte. Udělejte si čas na znovuobjevení sebe sama.

Možná jste na sociálních sítích slyšeli o „pomalém žití“, v angličtině pak označovaném jako “slow living”. Tzv. slow living je životní styl, který podporuje rovnováhu, všímavost a péči o sebe. Zaměřuje se na to, co je pro nás nejdůležitější, a poté strukturuje náš denní a životní rozvrh na základě našich skutečných priorit.

Slow living ale určitě nezaměňujte s leností. Jde spíše o názor, že péče o sebe je nezbytná pro zajištění osobního růstu. Kde tedy začít, abyste se cítili méně pod tlakem a více ve spojení se svou duší? Tady je několik příkladů jednoduchých akcí, které můžete podniknout... ale pouze v případě, že vám sednou a budou se vám líbit. ????

1. Položte si správné otázky

Když se zdá, že život běží příliš rychle, můžeme mít někdy pocit, že ztrácíme orientaci a že už nevíme, kdo jsme. Jak se můžete znovu spojit sami se sebou, když se cítíte zcela odpojeni? Prvním krokem je udělat si čas na to, abyste si udělali pořádek, abyste si stanovili priority. Položte si otázky jako:

  • Co mi v tomto okamžiku přináší štěstí v mém životě?
  • Na co jsem hrdý?
  • Proč jsem vděčný?
  • Jaké závazky jsou pro mě důležité?
  • Kdo jsou lidé, které miluji?

Tím, že budete pravidelně odpovídat na tyto základní otázky, poznáte znovu sami sebe a znovu objevíte věci a lidi, na kterých vám skutečně záleží. A to platí pro každou fázi vašeho života. Odpovědi na tyto otázky použijte jako vodítko pro svá další rozhodnutí a činy.

2. Udělejte si procházku do lesa

Výzkum ukazuje, že shinrin-yoku - tak se v japonštině říká procházení lesem, které je ale mnohem hlubší než běžná procházka a do češtiny ho můžeme přeložit zhruba jako „lesní koupání“ - přináší spoustu výhod. Fytoncidy, které uvolňují stromy a některé byliny, mají řadu terapeutických a dokonce i léčivých vlastností.

Fytoncidy mohou pomáhat snížit hladinu kortizolu (stresového hormonu) v krvi, snížit srdeční frekvenci, být protizánětlivé a posílit imunitní systém. Přírodní koupel je tedy skvělý způsob, jak se uvolnit! A všichni určitě dobře znáte ten krásný pocit v lese, kdy je kolem ticho a máte konečně možnost zhluboka se nadechnout. Všechny starosti se v obklopení přírodou zdají menší a snadněji zvládáte rozmotat klubko problémů.

3. Veďte si deník

Zapisování do deníku je cenný způsob, jak prozkoumat své myšlenky a emoce, a poskytuje taky hlubší pochopení svých vlastních zkušeností. Vedení deníku může hrát zásadní roli při znovuzískání kontroly nad emocemi a zlepšení psychické pohody u lidí, kteří se potýkají s úzkostí nebo depresí. Pokud si nejste jisti, jak začít, doporučujeme vám najít zápisník, který se vám líbí, a denně si zapisovat seznam věcí, které vás přiměly usmát se. A může to být klidně něco tak “obyčejného”, jako je dotek slunečních paprsků na vaší tváři nebo objevení nové útulné kavárny ve vašem okolí. Rozpoznání pozitivních aspektů vašeho života a zdrojů radosti je skvělým způsobem, jak se o sebe starat.

4. Vyměňte FOMO za JOMO

Co že jsou to za zkratky? Možná vám nic neříkají, ale jejich význam ze života určitě budete znát. FOMO neboli Fear of missing out, tedy strach, že vám něco uteče, byl v posledních letech populární styl žití. Říkejte na všechno ano a buďte všude, ať máte život naplněný. No, tak nějak se ukázalo, že to není možné. Starat se o sebe proto znamená naučit se, jak se rozhodovat, protože nemůžete být všude najednou! A tak bychom vám rádi představili JOMO, tedy Joy of missing out. Mějte proto radost z promeškaného a nedělejte si starosti, pokud se nemůžete zúčastnit každé akce, večírku nebo posezení u piva.

Naslouchejte svému tělu i duši. Vypněte Instagram. Objevte sílu říkat „ne“ a zaměřte se na to, co vám skutečně přináší štěstí a vnitřní mír.

5. Zopakujte si lázeňský zážitek přímo doma

Když přemýšlíme o péči o sebe sama, je těžké nemyslet také na příjemnou teplou koupel! Pusťte vodu, vmíchejte uklidňující, aromatickou bublinkovou koupel a nechte své tělo koupat v teplé lázni. A proč si zároveň nepřečíst několik kapitol z dobré knihy? Pokud máte odvahu, pak svůj zážitek můžete zakončit rychlou studenou sprchou!

Změna teploty totiž poskytuje tělu několik výhod: zlepšení krevního oběhu; posílení imunitního systému i zmírnění symptomů úzkosti. Je to jako v lázních… ale doma!

6. Hýčkejte svou pokožku

Po svém domácím lázeňském sezení si udělejte čas a hýčkejte svou pokožku produkty vyrobenými z přírodních surovin. Pokud tak učiníte, můžete si užít vítaný pocit pohodlí, zvláště když se venku ochladí a pokožka je obzvláště suchá!

7. Dopřejte si aromaterapii

Existuje důvod, proč jsme se výše zmiňovali o bublinkové koupeli spojené s uklidňujícími vůněmi: Studie prokázaly, že aromaterapie může být účinná při zmírňování určitých psychických symptomů souvisejících se stresem. Při vdechování se aromatické molekuly esenciálních olejů pohybují z čichového nervu do amygdaly a přinášejí znatelný pocit pohody. Doporučujeme tak začlenit aromatické esenciální oleje (např. citrusový esenciální olej) s difuzérem do vaší každodenní rutiny. I produkty pro domácnost nebo pro péči o tělo mohou být vyrobeny tak, aby probudily smysly.

8. Projevte trochu lásky svému okolí

Úklid vašeho obytného prostoru je super účinný způsob, jak osvobodit svou mysl a uspořádat si myšlenky. Hromadění předmětů a výsledný nepořádek může vyvolat stres, únavu a dokonce příznaky deprese. Zkuste každý den uklidit malý prostor. Pořiďte si fotky před a po pro větší spokojenost!

9. Vařte

Co je ještě lepšího než si vychutnat dobré jídlo, které pomůže snížit stres? Připravit si ho! Studie provedené během pandemie odhalily, že vaření podporuje osobní růst: Získáváme nové dovednosti a znalosti, které v nás mohou zvýšit pocit, že jsme úspěšn a také odstranit nudu.

10. Čtěte si

A tím čtením nemyslíme z obrazovky! Vyberte si dobrou knihu - knihu, která se vám bude líbit - a ponořte se do paralelního vesmíru, daleko od každodenních starostí. Soustředění, které čtení vyžaduje, může vést ke snížení stresu, uvolnění svalového napětí a zpomalení srdeční frekvence.

Péče o sebe může mít různé podoby v závislosti na vašich individuálních preferencích, potřebách a hodnotách. Klíčem k péči o sebe je násobit laskavost, kterou projevujete k ostatním, k sobě samému. V rychlém tempu života a při každodenním shonu může být těžké zpomalit a věnovat nějaký čas tomu, abychom jednoduše popřemýšleli, na čem nám nejvíce záleží. Pro lepší život je ale opravdu důležité najít si chvíli na osobní zamyšlení, byť jen na pár minut denně!

Tento druh odpočinku je pro nás všechny nezbytný a plně si ho zasloužíme.