Zpátky na články

Odpad z kosmetiky: Temná stránka krásy

Když v roce 1947 chemik Jules Montenier uvedl na trh tekutý deodorant prodávaný v polyetylenové lahvičce Stopette, s největší pravděpodobností ho vůbec nenapadlo, že tak inovativní balení bude mít jednoho dne strašlivý dopad na planetu. Ve společnosti dalších plastových balení kosmetiky totiž výrazně přispívá k už tak obrovskému množství odpadů z jednorázových plastů.

Odpad z kosmetiky související se šampony, pleťovými vodami, deodoranty a dalšími produkty péče o tělo a pleť, kterých za život spotřebujeme stovky, už delší dobu znepokojuje odborníky, a společnosti konečně usilovně pracují na tom, aby snížily jeho produkci.

Statistika, která nepotěší

Přestože historii plastů lze vysledovat do daleké minulosti, teprve v 19. století se jeho použití skutečně rozvinulo. V dnešní době je plast zodpovědný za více než 120 miliard obalových jednotek ročně, přičemž drtivou většinu nelze recyklovat. Podle zprávy OECD bylo v roce 2019 celosvětově zrecyklováno dokonce jen 9 % plastového odpadu.

Plastová krize je jedním z největších problémů životního prostředí současnosti a my všichni - značky i jednotlivci - v ochraně našich ekosystémů hrajeme svou roli.

Dopady kosmetického odpadu a znečištění plasty obecně jsou vážné a až příliš časté. Zde jsou některé z nich:

  • Od roku 2018 vyrábí kosmetický průmysl ve Spojených státech 7,9 miliardy pevných plastových obalů ročně.
  • Primárním trhem s plasty jsou obaly. Představují téměř polovinu veškerého plastového odpadu, který se na světě vyprodukuje.
  • Od roku 2015 se v mezinárodním měřítku vyprodukovalo více než 6,9 miliardy tun plastového odpadu a 79 % z toho skončilo na skládkách nebo v přírodě.
  • Každý den se do našich oceánů vysype přibližně 8 milionů kusů plastu, což představuje 12 milionů tun ročně!
  • Do roku 2050 bude v našich oceánech více plastu než ryb a mořští ptáci pravidelně jíst plasty.
  • Třetina ryb zkonzumovaných lidmi obsahuje plasty.
  • Že nejíte ryby? Mořské rostliny produkují 70 % kyslíku, který dýcháme, a jsou značně ovlivněny znečištěním plasty.
  • Plastový odpad nebezpečně přispívá k rychlému zániku korálových útesů. Do roku 2050 by mohlo zmizet 70 až 90 % korálů, což by mohlo poškodit tisíce mořských druhů.

Nadměrná spotřeba vede k nadprodukci

Obaly nejsou jediným viníkem kosmetického odpadu. Stačí se podívat do zásuvek a skříněk v koupelně a najít všechny produkty, které tam leží příliš dlouho. Najdete jich spoustu, viďte? A když lidé nadměrně konzumují, značky vytvářejí nadprodukci!

Základem je kupovat jen to, co potřebujete, a kontrolovat data expirace. Proč kupovat tolik krémů, když existuje šance, že je nedokážete spotřebovat včas?

Věděli jste?

Trvanlivost je u kosmetických přípravků uvedena na obalu. Porozhlédněte se po symbolu, abyste zjistili, jak dlouho zůstanou vaše oblíbené produkty po otevření bezpečné a účinné.

Podílejte se na změně

V ATTITUDE rádi říkáme, že pracujeme na snížení kosmetického odpadu, abychom vytvořili lepší svět pro budoucí generace. A myslíme to smrtelně vážně. Nejen, že vyvíjíme čisté receptury založené na nejvyšších standardech kvality a průhlednosti EWG, ale nabízíme také ekologicky inovativní formáty kosmetiky. Zahrnují ekologické náplně, na které jsme použili o 80 % méně plastu než jejich lahvové ekvivalenty, a také naše revoluční tyčinky a tuhé kosmetické výrobky.

Díky našim zkušeným a inovativním týmům v laboratoři i továrně se nám každý den daří dělat další a další pokroky, a zároveň snižovat naši uhlíkovou stopu na Zemi.

Od roku 2021 nám naše bezplastové obaly a ekologické náplně umožňují vyhnout se produkci více než 1 000 tun plastů. Dobře se nám daří i s projektem zalesňování - už jsme vysadili více než 1,5 milionu stromů.

Jak být součástí řešení

Existuje řada jednoduchých věcí, které můžete jako jednotlivci udělat, abyste pomohli v boji proti nepříjemným dopadům kosmetického průmyslu.

1. Vytvořte rutinu 100% bez plastů

Rozlučte se s lahvemi a jinými plastovými obaly a seznamte se s tuhou kosmetikou pro péči o tělo Leaves bar™ a pleťovými tyčinkami Oceanly™ ! Tvoří je výkonné přírodní ingredience a jsou kompletně balené do biologicky odbouratelného kartonu s certifikací FSC.

Nejen, že jsou luxusní a veganské, ale také jsou opravdu účinné, lahodí smyslům a velmi snadno se používají. Přemýšlíte o přechodu na bezodpadovou kosmetickou rutinu? Inspirujte se přechodem na kosmetiku v tuhém provedení.

2. Vyberte si tu správnou péči přesně pro vás

Je to nejlepší způsob, jak se úplně vyhnout kosmetickému odpadu! Pokud vaše produkty fungují dobře na vaši pokožku nebo vlasy, je velká šance, že využijete každou kapku, než si pořídíte další kousek.

3. Kupujte méně, kupujte lépe

Jak trefně řekl Leonardo da Vinci: „Jednoduchost je nejvyšší stupeň sofistikovanosti”.  Když máte správné produkty, nemusíte jich mít tuny! Vyberte si osvědčené a EWG VERIFIED™ receptury, které jsou založeny na složkách z přírodních zdrojů, místo abyste utratili za zlevněné produkty na trhu (víme, že je to těžké!).

Naštěstí se někdy slevy vztahují i ​​na ty nejčistší produkty!

4. Pokud musíte koupit plast, ujistěte se, že jej znovu použijete nebo recyklujete (správně)

Jednou z největších překážek správné recyklace plastů je naprostý nedostatek znalostí nebo pokynů. Když se chystáte vyhodit balíček, ujistěte se, že víte, co s každým kouskem (víčko, pumpička, lahvička atd.) dělat.

Pokud je to možné, vybírejte značky, které používají plast č. 2 HDPE - plast, který se nejsnáze recykluje. A samozřejmě pamatujte, že recyklace je dobrá, ale opětovné použití plastových lahví s našimi ekologickými náplněmi nebo volba biologicky rozložitelných obalů mnohem lepší. Snížit svou uhlíkovou stopu je jednodušší, než si myslíte!