Zpátky na články

10 druhů ingrediencí, kterým se vyhnout v šamponu, a tipy, jak najdete nejbezpečnější produkty

V dnešní době více a více lidí hledá šampony, které jsou bezpečnější, jemnější k vlasům, ekologické a šetrné k životnímu prostředí. Všude je plno matoucích nálepek, které nás zahlcují informacemi: „Bez sulfátů“, „Bez silikonů“, „Bez parabenů“. Které z informací jsou pravdivé a na základě čeho bychom si měli vybírat? Stačí vyhýbat se vybraným ingrediencím? Abychom vám pomohli vybrat si správně, sepsali jsme 10 ingrediencí, které byste ve svém šamponu neměli najít. Také vám přinášíme tipy a triky, jak si vybrat ty nejbezpečnější produkty.

10 kategorií ingrediencí, kterým se u šamponu vyhnout

1. Formaldehydy (na etiketě jako: DMDM hydantoin, Diazolidinylurea, Imidazolidinylurea, Quanternium-15) Všechny produkují formaldehyd, který je nyní již celosvětově uznávaným karcinogenem.

2. Etoxylované povrchově aktivní látky (na etiketě jako: Sodium Laureth Sulfate a všechny ingredience, které končí na -eth - Ceteareth, Laureth-4, Laureth-23) Všechny jsou kontaminovány karcinogenními činidly; tyto složky vznikly reakcí etylenoxidu, syntetickou chemikálií, o níž se ví, že je karcinogenní a kontaminovaná nečistotou z výroby karcinogenů, jako je 1,4-dioxan. Tato chemikálie je podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC). součástí skupiny 2B a způsobuje rakovinu.

3. Etoxylované emulgátory (na etiketě: PEG, PPG-…, Polysorbate- (20, 30, 80…))Všechny jsou kontaminovány karcinogenními složkami pocházejícími z reakce etylenoxidu podobně jako předchozí skupina látek.

4. Složky obsahující aminy (na etiketě pod názvy: Cocamidopropyl betaine, Triethanolamine a Cocamide DEA/MEA a všechny složky končící na „DEA nebo „MEA“) Tyto složky jsou znečištěny nitrozaminy, což jsou chemikálie, o nichž se ví, že jsou rizikové pro vznik rakoviny a jsou na seznamu karcinogenních a jinak škodlivých látek Proposition 65.

5. Polyquaternium (na etiketě jako Polyquaternium-XX (10, 14…) Surový materiál použitý při výrobě je kontaminován nitrozaminy a není biologicky odbouratelný - podle standardů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

6. Endokrinní disruptory (na etiketě pod názvy: Propylparapen, Isopropylparapen, Butylparaben, Isobutylparaben, BHA, BHT, Phthalate, Triclosan) Tyto složky mohou narušovat funkci hormonálního systému.

7. Izothiazolinony (na etiketě jako Methylisothiazolinone (MIT) a Methylchloroisothiazolinone (CMIT)) O těchto chemikáliích je známo, že způsobují kožní alergie a ekzém. Objevilo se mnoho případů lidí, kterým se v důsledku těchto složek zvýšila citlivost kůže a frekvence chemických popálení.

8. Alergeny (na etiketě jako Fenoxyetanol, Cinnamal, Citral, Coumarin, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Limonene a Linalool) U všech jde o alergenní látky vedené na seznamu Evropského vědeckého výboru pro ochranu spotřebitelů (CSSC) a americké ekologické skupiny EWG. Tyto alergenní složky nesou potenciální riziko toxicity (vodní fauna), podráždění a kožní alergie. Podle EWG je fenoxyetanol klasifikován jako mírně nebezpečný pro zdraví, zvlášť pro jeho toxický vliv na imunitní systém a alergie, je to látka, na kterou bychom si měli dávat pozor.

9. Silikony a polymery (na etikytě pod názvy Dimethicone, Amodimethicone, Acrylates crosspolymer) Jde o syntetické složky z neobnovitelných a nebiodegradabilních zdrojů.

10. Vůně a parfémy (na etiketě: Fragrance/Parfum) „Tajná“ kombinace přísad, v nichž se často nachází endokrinní disruptory a/nebo karcinogenní látky a/nebo syntetické materiály a/nebo alergeny. Je nemožné zjistit přesný seznam složek, pokud nejsou detailně napsány na etiketě (což je doporučováno Mezinárodní nomenklaturou kosmetických přísad (INCI).

Jak vybrat netoxický šampon?

ATTITUDE - promo Vlády rozhodly, že užívání čisticích prostředků a osobní kosmetiky s karcinogenními složkami není nebezpečné pro naše zdraví, a tolerují přítomnost zdraví škodlivých látek. Nicméně organizace jako EWG (Environmental Working Group) nebo americká nadace Breast Cancer Prevention Partners chtějí upozornit na vliv těchto chemikálií na nás a propagují „Kampaň pro bezpečnou kosmetiku“.


Vše bylo řečeno, teď záleží jen na spotřebiteli, jestli bude používat produkty plné chemikálií, nebo ne. Kdo chce v průběhu života být opakovaně vystaven nízkým dávkám chemikálií, které obsahují naše každodenní produkty?

Na chemikálie v přípravcích, kterými o sebe pečujeme, reagujeme každý jinak a je na nás, abychom se rozhodli, co jsou naše priority. Vždy je možné si vybrat bezpečné přípravky bez karcinogenů, endokrinních disruptorů, syntetických materiálů, alergenů a živočišných produktů atd.

Tipy a triky, které vám pomohou vybrat ten nejbezpečnější šampon bez chemie.

- Vybírejte důvěryhodné značky, které jsou certifikované (například logem EWG VERIFIED).

- Zjistěte, které produkty a šampony jsou vyrobeny z přírodních ingrediencí, rostlinných nebo minerálních.

- Všechny neznámé složky si najděte v databázi Skin Deep Cosmetic Database organizace EWG. V databázi najdete kromě ingrediencí i běžné prostředky pro osobní péči a jejich umístění na škále možného nebezpečí.

- Dávejte si pozor na označení: bez parabenů, bez sulfátů či bez ftalátů. Paraben je konzervant a často je nahrazen jinou nebezpečnou chemikálií, jako je například Methylisothiazolinone (MIT) nebo Methylchloroisothiazolinone (CMIT).

Bezpečné složení šamponu: jaký má vliv?

Vliv na zdraví

Jaký dopad na nás může mít dlouhodobé používání šamponu obsahujícím chemikálie? V tuto chvíli nemá věda dostatek dat pro to, aby stanovila důsledek celoživotního vystavení chemie v kosmetice. Pravdou ale je, že naše kůže je propustná, což znamená, že může absorbovat velké množství chemikálií.


Je těžké tomu uvěřit, ale více než 200 průmyslových chemikálií a znečišťujících látek bylo nalezeno v pupečníku 10 novorozenců! Tuto studii provedli pro EWG v roce 2005 výzkumníci ze dvou hlavních laboratoří.

Výzkumníci teprve začínají rozumět kumulujícímu efektu a dlouhodobému vystavení chemikálií v malých dávkách každý den. Je těžké odhadnout dopad těchto znečišťujících látek, jejich množství a interakci mezi různými chemickými složkami.

V souvislosti s tím přibývají studie, které analyzují naše denní vystavení chemickým produktům. Organizace jako například Organic Consumed Association ve Spojených státech amerických kromě jiného upozorňují na přítomnost znečišťujících látek v naší kosmetice a bojují za větší transparentnost v legislativě. Je to krok správným směrem ke změně!

Je důležité klást si otázku, jaké produkty na naší planetě používáme. Průmysl využívá neobnovitelné zdroje, takže účinky na životní prostředí se násobí. Chemikálie proudí volně našimi řekami a jezery ovlivňují mořský život. Průmyslové nečistoty, jako je 1,4-dioxan jsou také velice problematické. Je například známo, že 1,4 dioxan je substance, kterou není možné filtrovat v čističkách vody, takže se hromadí a nachází se i v pitné vodě.

Pokud byste rádi vyzkoušeli nějaký z netoxických šampónů, můžete vybírat například z nabídky přírodní detoxikační kosmetiky ATTITUDE. Výrobky značky ATTITUDE jsou k dostání nejen u nás, ale také v jiných e-shopech a prodejnách v České republice.

Zakladatelé značky ATTITUDE se domnívají, že je důležité být opatrný a spoléhat na důsledný vývoj produktů. Proto všechny jejich výrobky jsou vyrobeny ze 100% bezpečných složek. Jejich vize je klást otázky a vyzývají nás všechny, abychom to dělali také!