JARO-LETNÍ MINI SERIÁL: Díl 2 - Jak vybrat zdravý opalovací krém?
I když je jaro doslova teprve v rozpuku, slunce už začíná vystrkovat ostřejší paprsky a s tím přichází i potřeba ochrany pleti proti slunečnímu záření. Naše kůže má totiž jen omezenou přirozenou ochrannou schopnost proti slunci a kvůli tomu i omezený pobyt na slunci bez opalovacích přípravků.
Po jakém opalovacím přípravku sáhnout? Vybírat můžeme prakticky ze dvou kategorií – opalovacích přípravků na chemické či fyzikální (minerální) bázi. Opalovací přípravky na chemické bázi se do pokožky vstřebávají a obsahují látky, které vyvolávají v pokožce reakce, díky kterým je pak chráněná proti slunečnímu záření. Naproti tomu opalovací krémy na minerální bázi zůstávají na povrchu pokožku v podobě bariéry, která brání proniknutí škodlivého záření.
Minerální opalovací přípravky pak představují zdravou možnost ochrany proti slunečnímu záření. Do pokožky se nevstřebávají a obsahují účinné látky, které jsou k pokožce šetrné. Nejčastěji jsou na bázi oxidu titaničitého či oxidu zinečnatého v jeho non nano podobě. Non nano podoba znamená, že obsažené molekuly oxidu zinečnatého jsou dostatečně velké na to, aby zůstaly na povrchu pokožky a nevstřebávaly se dovnitř.
SPF označuje stupeň ochrany před slunečním zářením. SPF 30 blokuje zhruba 97,4 % UVB záření, zatímco SPF 50 blokuje 98 %. Rozdíl v účinnosti je tedy velice malý. Rozdíl v ceně může být i několik set. Vyšší faktor navíc obsahuje víc chemických částic a představuje tak pro pokožku větší riziko. Výrobci přírodních opalovacích krémů na minerální bázi o tomhle nesmyslném rozdílu v účinnosti ví, proto můžete najít nejvíc přírodních opalovacích krémů právě s SPF 30. Opalovací přípravky s minerálním filtrem mají navíc tu výhodu, že se můžete jít opalovat už pár minut po jejich nanesení. U přípravků na chemické bázi byste měli počkat zhruba půl hodinu než začnou účinkovat.
Fototyp I
Pod fototyp číslo 1 spadají lidé, kteří mají velmi citlivou pokožku. Jejich pleť je velmi světlá, stejně tak i oči. Velmi často mají i zrzavé vlasy. Tento fototyp se velmi špatně opaluje. Jejich kůže po velmi krátké době na slunci zrudne a většinou nikdy nepřejde do snědého odstínu. Tento fototyp by se měl cílenému opalování ideálně úplně vyhýbat a při pobytu na slunci vždy použít opalovací přípravek. Přirozená doba ochrany pokožky je totiž pouze 5 až 10 minut.
Fototyp II
Fototyp číslo 2 stále ještě zahrnuje citlivou pokožku, která v reakci na slunce zrudne, ale občas se opálí i do sněda. Patří sem blonďáci nebo lidé se světle hnědými vlasy s modrými, šedými nebo zelenými oči. Jejich kůže se sama přirozeně dokáže chránit před slunečními paprsky 10 až 20 minut.
Fototyp III
Fototyp číslo tři je v Evropě zastoupený nejčastěji. Jsou to lidé s pokožkou, která po slunění velmi zřídka zrudna a opaluje se většinou hned do hněda. Mívají obvykle tmavě hnědé vlasy a hnědé oči. Jejich pokožka je přirozeně chrání před slunečními paprsky 20 až 30 minut.
Fototyp IV
Do tohoto fototypu patří lidé s velmi odolnou pokožkou proti slunečnímu záření. Jejich pleť nikdy nezrudne a snadno zhnědne. Tento fototyp obvykle poznáte podle olivové pleti a tmavě hnědé až černé vlasy. Na slunci bez opalovacího přípravku mohou zůstat až po dobu 45 minut.
Pozor! SPF faktor na opalovacích přípravcích udává pouze schopnost opalovacího přípravku chránit pokožku před UVB zářením. Značení ochrany proti UVA, není jednotné a téměř v každé zemi je odlišné. Nejjistější a nejbezpečnější způsob, jak chránit pleť před UVA i UVB, je používat opalovací krém na minerální bázi, která na pokožce vytvoří přirozenou ochrannou bariéru, jenž odráží, rozptyluje a pohlcuje oba typy UV záření.